Ruch Tektoniczny - otwarcie wystawy

Dodane przez Marta Łomnicka - 05-06-2024 - 14:55
Zdjęcie budynku Centrum bajki do wystawy Ruch tektoniczny

 

Muzeum Architektury we Wrocławiu i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na otwarcie wystawy:

Ruch Tektoniczny 
w piątek 14 czerwca 2024 r. o godz. 18:00
w Muzeum Architektury we Wrocławiu,
ul. Bernardyńska 7

Amfiteatr na terenie historycznego kamieniołomu, betonowa mozaika z układem warstw geologicznych w Centrum Nauki Leonardo da Vinci, „piaskowe baby" jako symbol Europejskiego Centrum Bajki.
Co łączy te na pozór odległe obiekty?
Świętokrzyski regionalizm architektoniczny, którego nieodłącznym elementem są szacunek dla bogactw naturalnych i regionalnych technik budowlanych. Już od 14 czerwca Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na wystawę Ruch tektoniczny, poświęconą jednemu z najstarszych geologicznie obszarów w Europie.

Wystawa prezentuje najważniejsze obiekty i bogactwa Kielecczyzny. Od szpitali i szkół, które powstały jeszcze przed II wojną światową, poprzez socrealistyczne gmachy wznoszone w latach pięćdziesiątych, aż po ogromne osiedla i ekspresyjne konstrukcje okresu późnego modernizmu. Ekspozycja przedstawia ikoniczne obiekty, dzieła niepublikowane oraz współczesne realizacje inspirowane lokalną przyrodą i krajobrazem. Zobaczymy na niej wyjątkowe filmy, zdjęcia i oryginalne rysunki, a także inspirowane ćmielowską tradycją porcelanowe makiety, fragmenty lokalnych surowych skał wykorzystywanych w budownictwie czy ceramiczne tetrapody.

Kurator: Kacper Kępiński

Więcej informacji na stronie www.ma.wroc.pl/pl/artykul/ruch-tektoniczny/