
w dniu 17.07.2024 w siedzibie WCRS-Wrocławskie Centrum Seniora odbyło się spotkanie z wrocławskimi seniorami w ramach projektu „City&Co-Miasto
i Współpraca: Starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto", które miało na celu podsumowanie dotychczasowych etapów zrealizowanych w ramach projektu.
- W trakcie pierwszej sesji przedstawione zostały wyniki badania ankietowego przeprowadzonego wśród 409 mieszkańców Wrocławia, którzy ukończyli 65 lat. Uzyskane wyniki pokazały w sposób ilościowy jak mieszkańcy oceniają Wrocław pod kątem dostosowania miasta do ich potrzeb. W trakcie otwartej dyskusji uczestnicy przedstawiali swoje przemyślenia
i propozycje przyczyn takich wyników.
- W trakcie drugiej sesji podsumowane zostały przeprowadzone wcześniej spotkania poświęcone współtworzeniu narzędzia informatycznego dedykowanego do zbierania opinii mieszkańców o konkretnych rozwiązaniach w mieście. Uczestnicy wskazali jakie korzyści płyną z wykorzystania tego narzędzia, oraz z jakimi wyzwaniami musieli się zmierzyć. Wnioski płynące ze spotkania mają na celu lepsze zrozumienie sytuacji wrocławskich seniorów, jej przyczyn oraz narzędzi, jakie mogą zostać wykorzystane do poprawy aktualnej sytuacji.
Więcej o projekcie
„City&Co - Miasto i Współpraca: starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto”
Jak trafnie rozpoznać potrzeby seniorów i wypracować rozwiązania podnoszące jakość ich życia w mieście? Bada sztab naukowców z 4 miast europejskich w ramach międzynarodowego projektu „City&Co”.
Miasta w wielu zakątkach świata zmagają się z wyzwaniami wynikającymi ze starzenia się społeczeństw. Nie zawsze infrastruktura odpowiada potrzebom współczesnych seniorów, dlatego międzynarodowy zespół z Polski, Holandii oraz Rumunii realizuje projekt „City&Co - Miasto i Współpraca: starsze osoby współtworzące zrównoważone i przyjazne bez względu na wiek miasto”.
W polskiej reprezentacji obok Krakowa figuruje Wrocław, a prace badawcze koordynuje Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu pod kierownictwem dr. hab. inż. Jana Kazaka, prof. uczelni.
Badania „City&Co” skupione są na wspieraniu lokalnych społeczności w tworzeniu strategii, które umożliwiają dostosowanie miast do potrzeb mieszkańców 60 plus. Nie można zaplanować takich zmian bez osób, których one dotyczą, dlatego seniorzy są od początku włączani do tego projektu.
Aktualnie trwają prace nad narzędziem, które pozwoli zebrać ich spostrzeżenia jako wytyczne do wypracowania rozwiązań przyjaznych dla starszych mieszkańców. Za sprawą tej aplikacji, będą mogli sygnalizować, co im podnosi jakość życia w mieście, a co ją obniża.
Dzięki spojrzeniu na miasto przez pryzmat osób starszych możliwe będzie takie opracowanie przyszłej polityki rozwoju Wrocławia, aby skuteczniej odpowiadała ona realnym potrzebom mieszkańców. Kibicujemy tej inicjatywie.